E fundit! “Nuk ka vend për pa nik”, flet sizmologu pas tërmetit: Ja pse ndodhi, dhe cfare pritet

Info

Një tërmet i fuqishëm ka tr nditur Shqipërinë mbrëmjen e sotme dhe lëkundjet janë ndjerë në qytete të ndryshme.

Sizmologu Rrapo Ormeni thotë se nuk ka vend për p nik pasi është tërmet i zakonshëm për epiqendrën që ishte Klosi.

Një tërmet i cili ka rënë tani është me epiqendër 25 km në verilindje të Tiranës është ndjerë fort dhe në Tiranë.

Është një tërmet 4.7 i shkallës rihter dhe mbi 6 ballë. Futet në tërmete të zakonshme që përsëriten çdo vit.

Zona Bulqizës Dibër është një zonë sizmikë. Pas këtij tërmeti ka pasur edhe lëkundje të tjera më të vogla. Nuk është një tërmet që shkakton p nik, nuk shkakton d me materiale.

Ende nuk dihet nëse ka d me materiale nga ky tërmet.