E fundit! Fri ka nga tërmeti, qytetarët dalin në sheshe dhe qëndrojnë në makina

Info

Tërmeti që lëkundi Tiranën këtë mbrëmje ka shkaktuar panic tek qytetarët. Sikurse shihet në këtë

video të publikuar nga Opinion.al, qytetarë të shumtë kanë dalë në bulevardin qendror dhe në

zona të hapura ku kanë parkuar makinat e ku me sa duket do të kalojnë natën nga frika e lëkundjeve të tjera.

Kujtohme se në një lidhje për news 24, sizmiologu Rrapo Ormëni deklaroi se

sipas karakteristikave të zonës, besohet që goditja kryesore ka kaluar

Njoftimi i IGJEUM:

Sot në datën 15/01/2023, Rrjeti i Monitorimit Sizmologjik i IGJEO ka regjistruar një termët të madhësisë M4.7

sipas shkallës Rihter, me thellësi të vatrës 5 km. Epiqendra është lokalizuar 4 km në Jug Perëndim të Klosit. Intensiteti i tërmetit vlerësohet paraprakisht 5 ballë sipas shkallës MSK-64.